A méhek világnapját első ízben 2018. május 20-án ünnepelték.
A dátum magyarázata: 1734. május 20-án született az európai méhészet kiemelkedő alakja, az első osztrák méhészeti iskola egykori vezetője, Anton Janša. Az ő méhészeti munkásságának állít emléket az, hogy születésnapja lett a méhek világnapja.
Miért olyan fontosak a méhek az életünkben?
A világ élelmiszereinek körülbelül 75%-át a beporzó méheknek köszönhetjük.
Ők azok beporzók, akik segítségével a zöldségek, gyümölcsök, és egyéb növények képesek lesznek megteremni.

A modern orvostudományban, szépségápolásban is fontos szerepe van a méheknek.
Jól ismert példái ezeknek a méz, propolisz, viasz, méhpempő, jótékony hatásai, melyek segítségével regenerálódik a bőr, gyorsabban gyógyul a seb, javul az emésztés, erősödik az immunrendszer.

Létfontosságú tevékenységüket Albert Einstein is felismerte: ” „Ha a méhek kipusztulnak, 4 évre rá az emberek is követik őket.”
Körülbelül 20 ezer méhfaj létezik, mégis, egyre komolyabb veszélyben vannak. A globális felmelegedés, urbanizáció, kártevők, betegségek szaporodása egyre csak nehezíti helyzetüket.
Mit tehetünk ennek javítása érdekében?
Egyre több országban látni már példákat a méhek megmentése érdekében. A legismertebb példa talán a dániai méhlegelők, ahol a termőföldek egy részét virágmező borítja.
A porzási időszakban, a virágok színes mintáikkal, vagy az általuk termelt nektár illatával a méheket magukhoz csábítják, akik testére így a leszállás pillanatában, ráragad a virágpor. Ezt aztán tovább viszik más növényekre, ezzel megtermékenyítve őket.
Szép példákkal találkozhatunk pl. Nagy-Britanniában, Hollandiában, Svájcban, Németországban vagy az Egyesült Államokban, ahol buszmegállók, könyvtárépületek, egyes lakóházak tetejét díszítik méhbarát növények. És méhhotelek, autómentes települések is létrejöttek már itt-ott.

Hogyan járulhatunk hozzá személyesen a méhek védelméhez?
Íme néhány példa:
Felhívjuk a figyelmet a méhek fontosságára az életünkben, akár egy róluk szóló írással, róluk készült filmmel, termék bemutatással, megoldási ötletekkel.
Önkéntesként egy méhbarát környezet kialakításában.
Egy termék megvásárolásával, amely a méhek munkájához kötődik, támogatva ezzel a méhbarát területek folytonosságát.
Saját méhlegelő kialakításával a kertünkben. Pl. kapor, borsmenta, levendula, körömvirág, pitypang, pipacs, mind olyan növények, amelyek konyhánk, házi gyógyszertárunk, házunk díszei lehetnek, ráadásul otthon egyedül is elkészíthetőek.
Ha nincs nagy kertünk, egy kis sziklakert kialakítása is hasznos lehet.
Vigyázzunk a méhekre, ezzel együtt magunkra, az életünkre, a Földre!
